Podesty ruchome

Podesty ruchome
1 vote, 9.00 avg. rating (83% score)

Podesty ruchome (1)Podesty ruchome to podnośniki mające wielorakie zastosowanie  przy wszelkiego rodzaju pracach wysokościowych i budowlanych. W branży budowlanej takie podesty nazywa się podnośnikami koszowymi, nożycowymi lub zwyżkami. Podesty niezależnie od ich nazewnictwa służą do podnoszenia na odpowiednią wysokość pracowników aby umożliwić im wykonanie konkretnych prac. Jest to powszechnie wykorzystywany sprzęt, niezbędny przy wszelkiego rodzaju pracach na wysokości. Można go podzielić na kilka podstawowych grup.
Pierwsza to podesty ruchome wiszące, które składają się z platformy roboczej podwieszonej na odpowiednim systemie lin nośnych. Liny są zamocowane do wydajnej wyciągarki umocowanej zazwyczaj na dachu budynku. Podesty tego typu mogą być stałym elementem konstrukcji budynku, służąc do wykonywania prac konserwatorskich lub można je podwieszać tylko na czas wykonywania prac.
Druga grupa to podesty ruchome masztowe, nazywane często samowznoszącymi się. Zbudowane są z jednego lub dwóch masztów, po których porusza się platforma dla pracowników. Maszt ma konstrukcję kratownicową, a mechanizmem podnoszącym platformę jest dźwignik zębatkowy. Ostatnia grupa to podesty ruchome samojezdne, składające się z podnoszonej platformy zamocowanej najczęściej na podwoziu samochodu ciężarowego.

Ciekawe wpisy o motoryzacji i samochodach:

About the author