Menu
Jak włączyć ukrytą funkcję nagrywanie rozmów w Samsung Galaxy S5

Jak włączyć ukrytą funkcję nagrywan…

Zanim operator położy swo...

Windows 8.1 problem czarnego ekranu

Windows 8.1 problem czarnego ekranu

Od jakiegoś czasu na rynk...

Magiczny kwadrat oprogramowania zarządzającego urządzeniami mobilnymi z systemem operacyjnym (MDM)

Magiczny kwadrat oprogramowania zar…

Zainteresowanie oraz um...

DarkNet, DarkWeb w I2P

DarkNet, DarkWeb w I2P

I2P VPN i sieć wirtualnyc...

Support dla Windows 10 Preview

Support dla Windows 10 Preview

Microsoft co chwilę wypus...

Windows 10 zalegalizuje wszystkie pirackie wersje starych Windowsów - chyba nie do końca

Windows 10 zalegalizuje wszystkie p…

„Jesteśmy podekscytowani,...

Apple watch inaczej

Apple watch inaczej

No cóż emocje opadły po p...

Czy moje konto jest bezpieczne?

Czy moje konto jest bezpieczne?

Hackerzy wciąż nas zaskak...

Kalendarz Cal na Windows Phone dziś za darmo!!!

Kalendarz Cal na Windows Phone dziś…

Tylko dziś promocyjnie ka...

Buszowanie po Internecie poprzez SMS

Buszowanie po Internecie poprzez SM…

Większość z nas chwali so...

Prev Next

Aktywacja produktów Micrososft via Active Directory a nie KMS

Aktywacja produktów Micrososft via Active Directory a nie KMS

Jeśli ktoś kiedyś szukał lepszego sposobu na obsługę procesu aktywacji licencji Microsoftowych to powinien zwrócić uwagę na aktywację via Active Directory. W brew pozorom może to uczynić życie administratora o wiele łatwiejszym.

Usługa aktywacja via Active Directory (ADBA – Active Directory Based Activation), jest nowością i po raz pierwszy wprowadzona została w systemie Windows Server 2012. Jej celem jest całkowite zastąpienie usługi zarządzania kluczami (KMS). Korzyści z nowego podejścia do aktywacji są ogromne, ale ADBA ma też jeden zauważalny mankament. W tym poradniku będziemy porównywać KMS do ADBA.

Microsoft najprawdopodobniej przyjrzał się wielu skargom pod adresem KMS w celu wyeliminowania ich w ADBA. Przykładem może być to, że KMS wymaga minimalnej liczby klientów przed rozpoczęciem aktywacji. Obecnie jest to 25 dla systemów operacyjnych klienta i 5 dla systemów operacyjnych dla serwerów. ADBA takiego progu aktywacji nie ma.

ADBA jest mechanizmem aktywacji opartym o GUI. Co jest chyba plusem zważywszy na to, iż i obecnie KMS na 2008 R2 lub niższy interface jest mocno nieprzychylny.

W serwerach KMS obiekty aktywacji są bezpośrednio związane z hostem KMS i jeśli serwer KMS z jakiegoś powodu będzie niedostępny, klienci nie będą w stanie się aktywować. ADBA przechowuje obiekty aktywacji w usłudze Active Directory i za pomocą ADSI, można te obiekty zobaczyć.

Ponieważ obiekty są przechowywane w Active Directory, a więc tak długo, jak klient może skontaktować się z usługą Active Directory może także się aktywować. Jeśli klienci nie mogą się skontaktować AD to prawdopodobnie problem jest znacznie większy.

Na koniec przypominam, że konfiguracja KMS jest określona względem domeny. Jeśli więc zarządzasz dużym środowiskiem wielu domen KMS będzie wymagał więcej wysiłku administracyjnego. ADBA z drugiej strony rozpiętą na lesie pojedynczą instancją usługi aktywacji.

Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach ADBA. Po pierwsze ma swoje wymagania systemowe. Po drugie może jedynie aktywować systemy Windows 8, Windows 8.1, Windows Server 2012 oraz Windows Server 2012 R2 i pewnie kolejne wydania kolejnych systemów od Microsoft. Dodatkowo może również obsłużyć aktywację pakietu Office 2013.

Dobrą wiadomością jest jeszcze fakt, że KMS i ADBA nie wykluczają się wzajemnie co oznacza, iż mogą współistnieć pokrywając tym samym aktywacje starszych i nowszych systemów. Nie ma chyba nic lepszego dla administratora jak możliwość współistnienia technologii o podobnej funkcjonalności nieniosącego ze sobą żadnych problemów.

Zaskakująco można skorzystać z ADBA bez potrzeby podniesienia wersji systemu kontrolera domeny. Jedyne, o czym należy pamiętać to, że „schema” musi być co najmniej na poziomie systemu Windows Server 2012.

Aktywowanie systemu Windows 8.1 z ADBA

  • Najpierw udaj się do kreatora Add Roles and Features. 
  • Wybierz rolę Volume Activation Services i zakończ działanie kreatora.
  • Następnie uruchom nowo zainstalowane narzędzia Volume Activation. Wybierz ADBA jako model aktywacji.
  • Zainstaluj klucz hosta KMS i wprowadź unikalną nazwę dla tej wartości. Pod Key Product Management trzeba będzie wybrać rodzaj początkowej aktywacji serwera.
  • Kontynuuj pracę z kreatorem , dopóki nie otrzyma potwierdzenia , że aktywacja została pomyślnie powołana jako usługa.

 

Aby przetestować nowy model aktywacji po prostu uruchom ponownie klienta wcześniej nie aktywowanego. I sprawdź stan aktywacji za pomocą polecenia „slmgr /dli”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Wyszukane

Ciekawostki

How to

Tools

O nas

HDT@