Menu
Jak włączyć ukrytą funkcję nagrywanie rozmów w Samsung Galaxy S5

Jak włączyć ukrytą funkcję nagrywan…

Zanim operator położy swo...

Windows 8.1 problem czarnego ekranu

Windows 8.1 problem czarnego ekranu

Od jakiegoś czasu na rynk...

Magiczny kwadrat oprogramowania zarządzającego urządzeniami mobilnymi z systemem operacyjnym (MDM)

Magiczny kwadrat oprogramowania zar…

Zainteresowanie oraz um...

DarkNet, DarkWeb w I2P

DarkNet, DarkWeb w I2P

I2P VPN i sieć wirtualnyc...

Support dla Windows 10 Preview

Support dla Windows 10 Preview

Microsoft co chwilę wypus...

Windows 10 zalegalizuje wszystkie pirackie wersje starych Windowsów - chyba nie do końca

Windows 10 zalegalizuje wszystkie p…

„Jesteśmy podekscytowani,...

Apple watch inaczej

Apple watch inaczej

No cóż emocje opadły po p...

Czy moje konto jest bezpieczne?

Czy moje konto jest bezpieczne?

Hackerzy wciąż nas zaskak...

Kalendarz Cal na Windows Phone dziś za darmo!!!

Kalendarz Cal na Windows Phone dziś…

Tylko dziś promocyjnie ka...

Buszowanie po Internecie poprzez SMS

Buszowanie po Internecie poprzez SM…

Większość z nas chwali so...

Prev Next

Windows Xp mode uruchomienie w Windows 8 oraz Windows 8.1 Wyróżniony

Windows Xp mode uruchomienie w Windows 8 oraz Windows 8.1

Pomimo swojego zaawansowanego wieku, system Windows XP wciąż warto posiadać w swoim laboratorium IT, przykładem mogą być różnego rodzaju eksperymenty ze starszym oprogramowaniem lub badanie szkodliwego oprogramowania.

Microsoft poniekąd całkowicie wycofał się już z XP ale jednocześnie pozostawił nam wyjście w postaci maszyny wirtualnej z systemem Windows XP o nazwie Windows XP Mode, która to może zostać pobrana jako całkowicie odrębne i zarazem komplementarne środowisko. Jedynym ograniczeniem jest fakt posiadania oryginalnego aktywowanego systemu Windows 7.  I właśnie to ograniczenie w obecnych czasach wydaje się być nieco pozbawione sensu (oczywiście nie to założenie legalności). Mając teraz do dyspozycji nowe systemy Windows 8 oraz Windows 8.1 jesteśmy skazani na całkowitą alienację od dobrodziejstw jakie niesie ze sobą Windows Xp mode. 

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które używają systemu Windows 8 lub 8.1, wciąż możesz jeszcze dostać maszynę wirtualną z systemem Windows XP w pełni działającą, jednak wymaga to nieco więcej pracy aniżeli zwykła instalacja. 

Pierwsze co trzeba zrobić to pobrać XP mode ze strony firmy Microsoft, by tego dokonać musisz przejść przez kreatora walidacji aby potwierdzić, że używasz licencjonowanej kopii systemu Windows. Choć wstępnie zaprojektowany do akceptacji systemu Windows 7, wydaje się całkiem nieźle współpracować z systemem Windows 8.1 i bez problemu przyjmuje licencję wspomnianego systemu. Po zakończeniu sprawdzania poprawności licencyjnej, będziesz mógł pobrać plik instalacyjny Windows XP Mode.

Po pobraniu pliku instalacyjnego Windows XP Mode, nie należy go uruchamiać. Zamiast tego rozpakujmy ów plik za pomocą programu do dekompresji takiego jak WinRAR. Wewnątrz tego pliku, przejdź do katalogu "source" i wyodrębnij plik o nazwie "xpm".

Plik "xpm" to tak na prawdę kolejne skompresowane archiwum, którego zawartość można przeszukać i wypakować również za sprawą narzędzia WinRAR. Wyciągamy zatem z "xpm" plik o nazwie "VirtualXPVHD" i zmieniamy jego nazwę na dowolnie nam pasującą np.: "XpMode.vhd ".

Ten plik z rozszerzeniem VHD reprezentuje wirtualny dysk twardy z systemem Windows XP. Może być używany w VirtualBox do stworzenia maszyny wirtualnej. Ale skoro mamy Windows 8.1 to jesteśmy także szczęśliwymi posiadaczami darmowego Hyper-V i właśnie w nim proponuję wykorzystać wcześniej wyekstarktowany do stworzenia VM poprzez funkcję "Użyj istniejącego dysku wirtualnego". Nieco więcej o darmowym Hyper-V dowiecie się z mojego artykułu pod tytułem „Instalacja, a jeszcze lepiej aktywowanie Hyper-V w Windows 8”, tam też poznacie sposób jak aktywować Hyper-V. 

Nic nie wspomniałem o sposobie aktywacji Windows Xp mode, jednak przestrzegam przed próbą korzystania z metody aktywacji przez telefon. Obecnie ten typ aktywacji nie jest wspierany, pozostaje nam więc odpowiednia konfiguracja środowiska sieciowego w Hyper-V.

 

1 komentarz

  • Anonim
    Anonim poniedziałek, 23, grudzień 2013 20:16 Link do komentarza

    Ten sposób jest legalny?
    Można z takiej wirtualki korzystać w firmie?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Wyszukane

Ciekawostki

How to

Tools

O nas

HDT@