Menu
Jak włączyć ukrytą funkcję nagrywanie rozmów w Samsung Galaxy S5

Jak włączyć ukrytą funkcję nagrywan…

Zanim operator położy swo...

Windows 8.1 problem czarnego ekranu

Windows 8.1 problem czarnego ekranu

Od jakiegoś czasu na rynk...

Magiczny kwadrat oprogramowania zarządzającego urządzeniami mobilnymi z systemem operacyjnym (MDM)

Magiczny kwadrat oprogramowania zar…

Zainteresowanie oraz um...

DarkNet, DarkWeb w I2P

DarkNet, DarkWeb w I2P

I2P VPN i sieć wirtualnyc...

Support dla Windows 10 Preview

Support dla Windows 10 Preview

Microsoft co chwilę wypus...

Windows 10 zalegalizuje wszystkie pirackie wersje starych Windowsów - chyba nie do końca

Windows 10 zalegalizuje wszystkie p…

„Jesteśmy podekscytowani,...

Czy moje konto jest bezpieczne?

Czy moje konto jest bezpieczne?

Hackerzy wciąż nas zaskak...

Kalendarz Cal na Windows Phone dziś za darmo!!!

Kalendarz Cal na Windows Phone dziś…

Tylko dziś promocyjnie ka...

Apple watch inaczej

Apple watch inaczej

No cóż emocje opadły po p...

Buszowanie po Internecie poprzez SMS

Buszowanie po Internecie poprzez SM…

Większość z nas chwali so...

Prev Next

Parallels - Mac OSX i Windows 8 jednocześnie na jednym kompyterze w pełnej symbiozie Wyróżniony

Parallels - Mac OSX i Windows 8 jednocześnie na jednym kompyterze w pełnej symbiozie

Jak uruchomić system Windows na komputerze Mac to odwieczne pytanie wielu informatyków. Ten tutorial pozwoli wam zgłębić tajemną wiedzę, w jaki sposób zrobić to by uzyskać pełną koherentność pomiędzy systemem Mac OSX a Windows.

Program Parallels pozwala na współistnienie obu systemów, przy czym nosicielem jest tu Mac OSX natomiast systemem goszczącym Windows. Rozwiązanie to pozwala jednak na całkowite i pełne współistnienie i współdzielenie obu tych systemów.

Parallels umożliwia bezproblemową integrację aplikacji pomiędzy Windows a Mac. Można uruchomić system Windows w swoim własnym oknie, ale na dobrze znanym i przez niektórych kochanym środowisku graficznym OSX. Zaletą tego podejścia jest to, że jest mniej inwazyjne i można uruchomić aplikacje Windows obok tych Macowskich. Istnieje kilka rzeczy, które warto rozważyć przed rozpoczęciem. Po pierwsze, Parallels nie nadaje się do grania w najnowsze gry Windows na komputerze Mac. Po drugie zasoby systemowe są dzielone między Mac i Windows a Parallels automatycznie konfiguruje system Windows przy minimalnej ilości pamięci potrzebnej do uruchomienia. Oczywiście jeśli masz 4GB lub więcej pamięci na komputerze Mac, należy rozważyć zwiększenie pamięci przydzielonej dla Windows. Ponadto należy się upewnić, że posiada się co najmniej 50GB wolnego miejsca na twardym dysku. Ostatnia uwaga jest taka, że musisz mieć wolną, licencję kopii systemu Windows, aby móc zainstalować system od Micrososft na maszynie od Aplple.

A teraz jak i co zrobić by wszystko działało jak w zegarku…

 1. Instalacja Parallels
  • Przechodzimy na stronę producenta do działu download i klikamy Pobierz wersję próbną. Będzie trzeba wpisać swój adres e-mail ponieważ na ten właśnie adres zostanie wysłany klucz aktywacyjny trial. Pobieramy plik DMG do katalogu Pobrane, a następnie otwieramy go i dwukrotnie klikamy przycisk Zainstaluj, dalej postępujemy zgodnie z instrukcjami instalacji.
 2. Instalacja Windows
  • Uruchamiamy Parallels i klikamy Trial Activate, wprowadzamy klucza otrzymany za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wybieramy „Instalacja systemu Windows z DVD lub pliku obrazu” i klikamy przycisk Kontynuuj. Wybieramy napęd DVD lub pobrany plik obrazu za pomocą „Zainstaluj z” . W większości przypadków będzie to instalacja z płyty DVD z systemem Windows.
 3. Opcje ustawień
  • Zostaniemy teraz poproszeni o wprowadzenie klucza produktu, co należy zrobić i kliknąć przycisk Kontynuuj. Gdy pojawi się monit, jak chcesz, aby programy systemu Windows były używane do pracy, wybrać najlepiej „Jak komputera PC” (chyba że ktoś chce inaczej…) i ponownie kliknij przycisk Kontynuuj. Zaznaczamy „Dostosuj ustawienia przed instalacją” i kliknij przycisk Kontynuuj po raz kolejny.
 4. Ustawienia wirtualnej maszyny (komputera z Windows)
  • Parallels domyślne przydziela 1GB pamięci RAM do wirtualnego komputera. Jeśli masz więcej niż 4 GB pamięci RAM zainstalowanej w komputerze Mac, najlepiej zwiększyć pamięć dla Windows, aby nasza wirtualna maszyna zyskała na prędkości. Pozostałe ustawienia mogą zostać zignorowane, więc klikamy przycisk Kontynuuj i Parallels będzie próbował automatycznie zainstalować system Windows. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Windows się zainstaluje bez naszej dodatkowej ingerencji. Po zainstalowaniu systemu Windows pozostanie nam jeszcze wprowadzić klucz licencyjny od Microsoft i konfiguracja powinna zakończyć się pomyślnie.
 5. Konfiguracja dostępu do sieci
  • Po zakończeniu instalacji, pojawi się monit, by skonfigurować sieć. Najpierw wybieramy „Sieć domowa” w celu umożliwienia wirtualnej kopii systemu Windows dostępu do folderów komputera Mac, na drugim ekranie po wyświetleniu monitu o utworzenie grupy domowej kliknij przycisk Anuluj, ponieważ nie jest to wymagane przez wirtualną kopię systemu Windows 7.
 6. Dostęp do folderów Mac
  • Zapewne zauważycie od razu skrót na pulpicie Parallels Shared Folders. Klikając go ukaże się waszym oczom folder o nazwie Home, dający dostęp do folderów osobistych, zawierających dokumenty i muzykę itp. Można także dodać inne foldery, klikając ikonę Handshake na dole ekranu i wybierając Dodaj z menu.
 7. Początki używania Windows
  • Po instalacji i wprowadzenie pożądanych zmian komputer z Windows jest gotowy do codziennych zmagań z użytkownikiem.

To jednak jedynie podstawy dotyczące instalacji i rozpoczęcia zabawy, a raczej poważnej pracy z Parallels. Teraz warto zagłębić się w możliwości, jakie są nam dzięki temu programikowi dane. Po pierwsze warto wspomnieć o mnogości trybów pracy jakie są nam oferowane:

 • Tryb okna Domyślny widok dla Parallels jest „Tryb Windows” co w zasadzie oznacza, że system Windows działa wewnątrz jego własnego dedykowanego okna, jak w wypadku każdej innej aplikacji na komputer Mac. Wystarczy przenieść kursor myszy nad oknem Parallels i magicznie przekształca się w kursor systemu Windows.
 • Tryb pełnoekranowy Jeśli często pracujesz przy użyciu wyłącznie systemu operacyjnego Windows, a nie OS X otwórz menu Widok i wybierz Wprowadź pełny ekran do wyświetlania systemu Windows tak, jakbyś siedział przy komputerze.
 • Tryb modalność Wybór tego trybu powoduje, że „Windows” kurczy się do rozmiaru miniatury, która znajduje się na wierzchu wszystkich innych okien w półprzezroczystej postaci, co pozwala na monitorowanie go podczas pracy na komputerze Mac.
 • Tryb spójności Jest to opcja, która jest domyślnie włączona jeśli wybierzesz „pracować jak Mac” w trakcie procesu instalacji. To w zasadzie „łączy” Windows jego w sposób, dzięki któremu bezproblemowo będą pracować wewnątrz komputera Mac, pojawiając się w oknach obok programów Mac. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli używasz tylko system Windows dla garstki aplikacji.

Jeśli macie ochotę poznać więcej szczegółów na temat Parallels zapraszam na stronę producenta gdzie znajduje się wiele przydatnych tutoriali.

2 komentarzy

 • AD
  AD czwartek, 13, listopad 2014 10:42 Link do komentarza

  Działa zaskakująco dobrze, przeniosłem Vistę i śmiga jak wściekła ;)

 • Tomek
  Tomek niedziela, 09, listopad 2014 21:36 Link do komentarza

  Sprawdzał ktoś czy i jak to działa?

  Pozdrawiam
  Tomek

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Wyszukane

Ciekawostki

How to

Tools

O nas

HDT@