Menu
Jak włączyć ukrytą funkcję nagrywanie rozmów w Samsung Galaxy S5

Jak włączyć ukrytą funkcję nagrywan…

Zanim operator położy swo...

Windows 8.1 problem czarnego ekranu

Windows 8.1 problem czarnego ekranu

Od jakiegoś czasu na rynk...

Magiczny kwadrat oprogramowania zarządzającego urządzeniami mobilnymi z systemem operacyjnym (MDM)

Magiczny kwadrat oprogramowania zar…

Zainteresowanie oraz um...

DarkNet, DarkWeb w I2P

DarkNet, DarkWeb w I2P

I2P VPN i sieć wirtualnyc...

Support dla Windows 10 Preview

Support dla Windows 10 Preview

Microsoft co chwilę wypus...

Windows 10 zalegalizuje wszystkie pirackie wersje starych Windowsów - chyba nie do końca

Windows 10 zalegalizuje wszystkie p…

„Jesteśmy podekscytowani,...

Apple watch inaczej

Apple watch inaczej

No cóż emocje opadły po p...

Czy moje konto jest bezpieczne?

Czy moje konto jest bezpieczne?

Hackerzy wciąż nas zaskak...

Kalendarz Cal na Windows Phone dziś za darmo!!!

Kalendarz Cal na Windows Phone dziś…

Tylko dziś promocyjnie ka...

Buszowanie po Internecie poprzez SMS

Buszowanie po Internecie poprzez SM…

Większość z nas chwali so...

Prev Next

Jak wdrożyć klasyczne menu start w Windows 8

Jak wdrożyć klasyczne menu start w Windows 8

Jeśli rozpoczęliście wdrażanie Windows 8 w sowim środowisk korporacyjnym, to zapewne stanęliście przed pytaniami od użytkowników: Gdzie jest menu start???

I ponieważ od początku pracy z systemami Windows takie menu zawsze było, to też trudno każdemu tłumaczyć, że ma obecnie do dyspozycji znacznie lepsze i bardziej rozbudowane narzędzie w postaci kafelek (które tak na dobrą sprawę po chwili przyzwyczajenia świetnie zastępują standardowe menu start). 

W związku z tym warto być może zastanowi się nad wprowadzeniem rozwiązania firm trzecich "przwracającym" start menu, do środowiska korporacyjnego. Na rynku jest obecnie dostępnych wiele tego typu rozwiązań, jednak mi najbardziej do gustu przypadł Stardock Start8, który wydaje się być najlepszym w tej klasie oprogramowaniem i jest tworzone przez firmę z wieloletnim doświadczeniem. Firma ta jest odpowiedzialna między innymi za stworzenie portu rozwiązania firmy Apple na platformę Windows - dolny pasek ikon.

Jak wdrożyć tego typu rozwiązanie w sposób ogólny dla wszystkich maszyn z naszej kolekcji?

Po pierwsze firma Stardock liczy sobie za pojedynczą  licencję tego oprogramowania 4,99USD, jednak warto odwołać się do strony Stardock by sprawdzić czy inna opcja licencji nie przypadnie nam do gustu. 

Administratorzy środowisk Enterprise zapewne będą chcieli zbadać sposób licencjonowania, zalecam wówczas dopytanie w jaki sposób można zautomatyzować wdrażanie tego właśnie oprogramowania w dużych przedsiębiorstwach. 

Zapewne jest wam wiadome, że polisy Zasad Grupy wymagają by instalowany software był w zjadliwej formie a zatem w postaci instalki .MSI. Dodatkowo plusem używania plików .MSI jest fakt, że dzięki narzędziu MSIEXEC będziemy mogli przeprowadzić tzw. cichą instalację. Na nieszczęście Start8 jest dostarczany w postaci plików .EXE, jednak nic nie stoi nam na przeszkodzie by plik ten przekonwertować do zjadliwej dla nas postaci. Możemy do tego użyć na przykład narzędzia Vertias WinINSTALL LE a znajduje się ono na płycie instalacyjnej Windows Server 2000, co oznacza chyba że zostało ono zaaprobowane przez Microsoft. Ja akurat używam EXE to MSI Converter Free produkowanego przez QwertLab, jego obsługa jest banalnie prosta bo jednoprzyciskowa

Teraz jak już mamy plik .MSI musimy się zastanowić jak skonfigurować kontrolery Windows Serwer 2012 by zainstalować nasz software na maszynach z Windows 8.

Mając do dyspozycji standard Microsoft Server możemy bez przeszkód zautomatyzować proces instalacji Start8 poprzez użycie skryptu logowania odwołującego się to MSIEXEC, lub poprzez użycie GPO. Jak zawsze preferujemy ten drugi sposób ze względów na większą możliwość dostosowania ustawień jakie nam są potrzebne. 

Oczywiście instalacja oprogramowania poprzez GPO jest ze wszech miar standardowa, więc nie będę się nad nią rozwodził, a jedynie pozwolę sobie skierować was pod linki: 

By upewnić się, że wdrożenie zakończyło się sukcesem można sprawdzić następujące kroki

  • jeśli przypiszemy paczkę instalacyjną, to wówczas software zostanie zainstalowany automatycznie, natomiast jeśli opublikujemy tylko nasz software to instalacja będzie zależała od użytkownika gdyż będzie musiał ręcznie uruchomić instalator z pozycji panelu sterowania
  • upewnij się, że poprawnie ustawiłeś instalację poprzez GPO, może warto napisać filtr w WMI, któy pozwoli na targetowanie tylko i wyłącznie na klientów Windows 8 np:

    WMI query: select * from Win32_OperatingSystem Wherw Version LIKE "6.2%" and ProductType = "1"

Konfiguracja Start8 jest dość prosta dzięki temu, że Stardock udostępnia templatkę Zasad Grup dzięki której jesteśmy w stanie ustawić większość niezbędnych funkcji. Niestety udostępnienie odbywa się na wyraźną prośbę użytkownika i nie jest dostępna z menu download strony Stardock.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Wyszukane

Ciekawostki

How to

Tools

O nas

HDT@