Egzamin taxi Warszawa – jak zostać taksówkarzem

Egzamin taxi Warszawa – jak zostać taksówkarzem
1 vote, 10.00 avg. rating (88% score)

Kurs na taksówkarza

Warunkiem uzyskania licencji taksówkarza w Warszawie jest zdanie egzaminu. Aby do niego przystąpić w pierwszej kolejności trzeba jednak dostarczyć zaświadczenie o ukończeniu kursu, który ma na celu przygotować przyszłych kierowców tzw. taryf.

Aktualny wykaz firm, które prowadzą kursy na taksówkarza można znaleźć na stronie Urzędu m.st. Warszawy. W tym momencie do wyboru jest nieco ponad 20 ofert, ale w praktyce są one do siebie bardzo podobne. Najważniejsze bowiem jest indywidualne zaangażowanie kursanta.

Pierwsze i najważniejsze pytanie brzmi: czy odbycie kursu na taksówkarza wystarczy do tego, aby następnie z pozytywnym efektem podejść do egzaminu? Niestety nie. W przypadku tego typu szkoleń najważniejszy jest bowiem czas poświęcony na samodzielną naukę – w domu.

Tryby nauki

Do wyboru są tak naprawdę dwie opcje – kursy stacjonarne lub e-learning. W pierwszym przypadku jest to w teorii 20 godzin spotkań, na których wykładowcy opowiadają o zagadnieniach związanych m.in. z topografią Warszawy, przepisami porządkowymi czy udzielaniem pierwszej pomocy.

Niestety nie wszystkie ośrodki podchodzą do szkolenia przyszłych taksówkarzy równie sumiennie. Często spotykane jest np. wydawanie zaświadczenia o ukończeniu kursu już na pierwszych zajęciach, po to aby szybciej było możliwe zapisanie się na egzamin.

Niestety wybranie najlepszego ośrodka organizującego kursy nie jest proste, ale nie musisz się tym przejmować – jeżeli naprawdę zależy Tobie na zdaniu egzaminu, to i tak najważniejszy jest czas, który przeznaczysz na samodzielne podnoszenie swojej wiedzy.

Jeżeli nie brakuje Ci motywacji i silnej woli, to być może lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku kurs organizowany przez Internet, czyli tzw. e-learning. W takim trybie to Ty decydujesz o tym kiedy odbywają się kolejne lekcje i możesz w ten sposób lepiej zorganizować swoje przygotowania do egzaminu.

Program szkolenia

Na 20-godzinne szkolenie składa się komplet zagadnień kluczowych dla poprawnego wykonywania zawodu taksówkarza. Najistotniejsza jest topografia miasta, w związku z tym na ten element przeznaczonych jest aż 13 godzin kursu.

Drugi istotny blok to przepisy – łącznie 5 godzin. Na to składają się przepisy porządkowe (2 godziny), ceny urzędowe, a więc taryfy po których rozliczamy się z klientami (1 godzina) oraz kwestie związane z oznakowaniem taksówki (2 godziny).

Udzielanie pierwszej pomocy medycznej, to bardzo istotna kwestia i to nie tylko dla kierowców taksówek. W związku z tym nie powinno dziwić, iż jest to obowiązkowy blok kursu i poświęca się na to 2 godziny.

Ciekawe wpisy o motoryzacji i samochodach:

About the author