Bezpieczna podróż z dzieckiem na co dzień

Bezpieczna podróż z dzieckiem na co dzień
2 votes, 8.50 avg. rating (82% score)

Foteliki samochodowe (10)Bezpieczne podróżowanie z dzieckiem kojarzy się przede wszystkim z jazdą samochodem, ponieważ to w aucie i podczas podróży dziecku oraz dorosłym pasażerom, grożą te same niebezpieczeństwa. Dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia ma dodatkowo oczywiste problemy z utrzymywaniem odpowiedniej postawy ciała, trzymaniem własnej głowy czy koordynacją ruchową, więc idealny fotelik samochodowy musi stabilizować dziecko w pozycji bezpiecznej, a jednocześnie anatomicznie poprawnej.

Nie może dojść do sytuacji, gdy podczas jazdy, zmiany kierunków czy drgań, ciało dziecka będzie bezwładnie przemieszczać się we wszystkich płaszczyznach, dlatego warto wybierać wyłącznie sprzęt odpowiednio atestowany i weryfikowany. Liczne testy bezpieczeństwa, które przechodzi sprzęt dla dzieci, pozwalają także ocenić faktyczną przydatność danego sprzętu w sytuacji, gdy dochodzi do kolizji i to fotelik jak maxi cosi stanowi nagle główne zabezpieczenie dla dziecka.

Podróżowanie nie odbywa się jednak tylko i wyłącznie w aucie i także wózki spacerowe czy popularne nosidła, mogą być mniej lub bardziej bezpieczne dla dziecka. W przypadku produkowania wózków producenci muszą zwrócić uwagę przede wszystkim na amortyzację wstrząsów, albowiem z tych samych względów co w przypadku fotelików samochodowych (anatomiczny rozwój dziecka), podczas podróży wózkiem dziecko powinno być ułożone w stałej pozycji, a wibracje i przeciążenia oddziałujące na szkielet dziecka muszą być minimalne. W efekcie współczesne wózki spacerowe mają systemy redukcji wstrząsów i wibracji porównywane z tymi spotykanymi chociażby w motoryzacji.

Decydując się na podróż z dzieckiem warto pamiętać również o tym, że jego odpowiednie ubranie ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w kontekście utrzymania jego zdrowia i dobrej kondycji. Przegrzanie dziecka to nie tylko ryzyko zachorowania, ale także powstania odparzeń czy stworzenia warunków do rozwoju infekcji. Wybierając ubranka dla niemowląt stawiać trzeba przede wszystkim na naturalne i przepuszczalne materiały. Kwestie prania czy czyszczenia powinny natomiast być również realizowane z zastosowaniem jak najbardziej naturalnych i hipoalergicznych substancji.

Ciekawe wpisy o motoryzacji i samochodach:

About the author